Herşey Hakkında

Tüketiciyi Koruma Derneği İnternet Alışverişlerine Karşı Uyardı

Özellikle içinden geçmekte olduğumuz salgın döneminde evlerimizden vermiş olduğumuz siparişlerin sayısı çok büyük miktarda arttı. Uluslararası e-ticaret firmaları başta olmak üzere yerli e-ticaret firmalarının da ciroları içinden geçtiğimiz süreçte gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

Günlük siparişlere çoğu zaman kargo firmaları bile yetişmekte zorlanır iken kimi satıcılar da bu süreci ve kargo firmalarındaki yoğunluğu fırsat bilerek ayıplı mal, kusurlu mal veya hasarlı ürün göndermekten geri durmayabiliyorlar. Bu gibi durumlar için de Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKO-DER) Genel Sekreteri Avukat Onur Cingil uyarılarda bulunuyor.

14 günlük cayma hakkında ısrar edin

Diyelim ki bir ürün alındı bu ürünle ilgili bir sorun var. Ya da bu ürün istediğiniz gibi bir ürün çıkmadı, internette gördüğünüz gibi değil, düşündüğünüz gibi değil. İşte böyle bir durumda tüketicinin uzaktan satışlarda 14 günlük herhangi sebep göstermeksizin cayma hakkı mevcuttur. Bu hakkın kullanılması konusunda satıcılar ciddi anlamda sorun çıkarabilmektedirler. Fakat bu hakkın kullanılmasından tüketici bir adım dahi geri atmamalı ve hakkını aramalıdır.

“Başvurunuzu sözlü değil yazılı yapın”

Cingil, “Bu hak sözlü olarak satıcıya iletilebilir fakat bir delil olması açısından en güvenli yol yazılı başvurudur. Bu konuda resmi kurumsal mail adresine mail, iade-i taahhütlü posta ve/veya Noter kanalıyla ihtarname ile bu hak kullanılabilir” diye konuştu.


30 Nisan’dan sonra yedi gün ek süre var

Cingil, her türlü hukuki başvuru süresi 30 Nisan 2020 tarihine kadar durmuş durmasının da bir hak kaybı doğurmayacağını belirterek, “Vatandaşlar Korona virüsü sebebiyle dışarı çıkamamakta bu sebeple de evden mail ile iade hakkı kullanılamayacaksa tüketiciler kaygılanmamalı koronavirüsünün etkileri geçtiği anda haklarını kullanmalıdırlar. Dava açma ve her türlü hukuki başvuru süresi 30 Nisan 2020 tarihinden sonra başlayarak 7 gün ek süre olarak kararlaştırılmıştır” diye konuştu.

Kaynak: Tüketiciyi Koruma Derneği

Exit mobile version