Sokağa Çıkma Yasakları Tekrar Başladı

Sokağa Çıkma Yasakları Tekrar Başladı

19 Kasım 2020 0 Yazar: Site Yöneticisi

Yapılan kabine toplantısı sonucunda Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından koronavirüs (covid-19)’a karşı alınan yeni tedbirler duyuruldu. Bu tedbirler kapsamında hafta sonları sokağa çıkma yasağı olacak mı? Kafeler ve restoranlar bu yasaktan nasıl etkilenecek? Cuma günü 20:00’dan sonra sokağa çıkma yasağı olacak mı? Sokağa çıkma yasakları nasıl uygulanacak? Bu yasaklar 81 ili de kapsayacak mı? Hangi illerde sokağa çıkma yasağı uygulanacak? gibi sorularınızın cevabını aşağıdaki haberimizin detayında bulabileceksiniz.

Son aylarda tekrar yukarı doğru bir artış ivmesi gösteren korona virüs (covid-19) salgınına karşı geçtiğimiz salı günü yeni tedbirler alınacağı yönünde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’ndan açıklamalar yapıldı. Yapılan kabine toplantısı sonrasında alınan bazı tedbirler açıklandı.

Bu tedbirler doğrultusunda hafta sonları sokağa çıkma yasakları uygulanması ve bu yasakların belli yaş aralıklarını ele alarak farklılaşması göze çarptı.

Hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının kapsamı nedir?

20 kasım 2020 tarihi itibariyle bu yasaklar 81 ili kapsayacak şekilde uygulanacak. Yasaklar kapsamında 20 yaş altı ve 65 yaş üstü bu güne kadar 65 yaş üstü için devam eden şekilde ve 20 yaş altını da kapsayacak şekilde genişletildi. Bakanlığın yayınladığı genelgeye göre, 65 yaş ve üzeri olanlar 10:00 ila 13:00 saatleri, 20 yaş altı olanlar ise, 13:00 ila 16:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek. Bunun dışındaki saatlerde sokağa çıkma yasağı uygulamasına tabi olacaklar.

Yasak Cuma Günü Mü Başlıyor?

Cumhurbaşkanının yaptığı açıklamaya göre yasaklar 20 Kasım 2020 tarihi, Cuma günü itibari ile başlayacak ve hafta sonlarını kapsayacak şekilde uygulanacak. 20 Kasım 2020 cuma günü itibari ile genel olarak (65 yaş üstü ve 20 yaş altı daha kısıtlı olacak şekilde) 10:00 ile 20:00 saatleri arasında sokağa çıkılabilecek. Marketler, mağazalar ve genel iş yerleri açık olacak. Kafe ve restoranlar oturarak yemek yeme hizmeti vermeyecek. Ancak bu saat aralıklarında gel – al şeklinde veya evlere paket servis şeklinde hizmet verebilecekler.

Bu doğrultuda kıraathaneler bir süre faaliyetlerine ara verecek. Spor müsabakaları seyircisiz olarak devam edecek. Halı sahalar faaliyetlerine ara verecek.

20 Yaş altında olanlar da 65 yaş üstü (yukarıda detayı verildiği şekilde) kurallarına tabi olacaklar. Sinemalar ve tiyatro salonları yıl sonuna kadar faaliyetlerine ara verecek ve kapalı kalacaklar.

Yasak Kapsamında Bütün Kafeler ve Restoranlar Kapalı Mı Olacak?

20 Kasım 2020 tarihi itibari ile kafeler ve restoranlar oturarak hizmet vermek yerine yalnızca gel-al hizmetlere ve evlere, iş yerlerine paket servislerine devam edebilecekler.

Sinemalar ve Tiyatrolar Kapanacak Mı? Kapalı Mı?

Yeni koronavirüs tedbirleri kapsamında şimdilik yıl sonuna kadar (31 Aralık 2020) tüm sinema ve tiyatro salonları kapalı olacak. Bu günlere önceden bilet almış kişiler, bilet satın aldıkları mecra ile irtibat kurarak var ise daha ileri bir tarihe biletlerini değiştirebilir veya para iadesi alabilirler.