Seramik Saksı Delme Nasıl Yapılır?

Seramik Saksı Delme Nasıl Yapılır?

28 Eylül 2020 0 Yazar: Site Yöneticisi

Hepimizin bildiği üzere saksılar altları delik bir şekilde satılmaktadır. Bunun nedeni elbette fazla suyun tahliye olması içindir. Peki fazla sulama olması ve tahliye deliklerinin olmaması durumunda ne gibi durumlarla karşılaşabiliriz?

  • Bitkimiz sararabilir,
  • Bitkimiz çürüyebilir,
  • Fazla su bulundurmasından kaynaklı toprak içerisinde zararlı canlılar üreyebilir

ve tabii ki bu durumlardan herhangi biri ile karşılaştığımızda eğer önlemimizi hemen almaz isek maalesef bitkimizin ölümüyle karşılaşabiliriz.

Elbette bunların hiçbiri isteyeceğimiz veya kabul edeceğimiz durumlar değil. Öyle ise saksılarımızda fazla sulamaya karşın mutlaka tahliye deliklerimizin olduğundan emin olmalıyız.

Seramik Saksılarda Tahliye Deliği Olmuyor Mu?

Buna tümden seramik saksıları örnek vererek yanıt vermek mümkün değil elbette. Zira şüphesiz ki piyasada tahliye delikleri bulunan seramik/toprak saksılar da mevcuttur. Ancak bunlar gerçekten az sayıda diyebiliriz. Çoğu seramik veya toprak saksıda tahliye deliği bulunmamakta.

Seramik/Toprak Saksılara Tahliye Deliği Nasıl Açılır?

Öncelikle bir örnek görsel ile başlayalım dilerseniz.

seramik saksı

Bu ve benzeri seramik saksıları carrefourSa, koçtaş, migros veya mahallemizdeki eski adıyla bir milyonculardan temin edebilirsiniz. (veya internetten tabi) Bu saksıların yukarıda da bahsettiğimiz gibi %80-90 kadarı tahliye deliği olmadan satılıyor. İşte bu duruma çözüm getirebilmemiz için aslında ihtiyacımız olan iki temel alet edevat söz konusu.

Birincisi; 3 veya 4 numara (tavsiyemiz 3 numara olacaktır) beton matkap ucu.

Diğer ekipmanımız ise şarjlı matkap veya normal matkap. Ancak kesinlikle darbeli özelliği var ise darbeli özelliğinde olmaması gerekiyor. Aksi taktirde saksınızı çatlatabilir, hatta kırabilir.

Bu iki ekipmanımızı aldıktan ve ucu da matkabımıza yerleştirdikten sonra eğer saksımız boş ise ters çevirerek, dolu ise de altını rahatça görebilecek ve ulaşabilecek şekilde 45-60 derece yan yatırarak delme işlemine geçiyoruz.

Seramik / Toprak Saksılarda Kaç Delik Açmak Gerekir?

Bu sorunun cevabı aslında saksının boyutuna göre değişkenlik gösterebilir. Ortalama 15cm – 45cm çapındaki bir saksı için iki adet delik yeterli olabileceği gibi 45cm ve üzeri saksılar için 3-4 veya 5 adet delik delebiliriz. Ancak burada unutulmaması gereken şey, saksınıza ne kadar çok delik açarsanız ve bu delikler ne kadar birbirine yakın olur ise o kadar kırılma veya çatlama olasılığını arttırmış olursunuz. Bu yüzden maksimum olarak yukarıda bahsettiğimiz ölçülerde ve adetlerde delik açmanız yeterli olacaktır.

Seramik / Toprak Saksıyı Delerken Güç Uygulamalı Mıyım?

Bu sorunun cevabı da hem eve, hem hayır. Aslında hiçbir şekilde duvara delik açıyormuşçasına bir güç uygulamamanız gerekmekte. Ancak tamamen dokundurma yaparsanız da matkap ucunu yakabilirsiniz. Bu nedenle çok hafif, sanki tekerlekli sandalyeyi hafifçe itikliyormuş gibi bir güç uygulamanız ve biraz sabırlı olmanız yeterli olacaktır.

Dilerseniz etrafa çıkan tozları ortadan kaldırmak için saksınız boş ise su dolu bir kovaya ters çevirerek de bu işlemi yapabilirsiniz. Ancak burada kesinlikle dikkat etmeniz gereken şey, matkabınızın hiç bir şekilde su ile temas etme ihtimalinin dahi olmaması. Özellikle bu gibi bir işlem için yalnızca şarjlı özellikli matkapları kullanmanızı öneririz. Aksi taktirde bildiğiniz gibi elektrik ve su yan yana gelmemesi gereken iki obje!

Kendi çalışma masamızın üzerinde işlemimizin sonucunun görüntüsünü de sizler ile paylaşmak isteriz. Bizim çalışma yaptığımız saksımızın çapı ortalama 15cm.

Eğer denediyseniz ve başarılı olduysanız lütfen yorumlarda belirtmeden geçmeyin. Herkese şimdiden bol yeşillikli, doğayla barışık bir ömür dileriz…