Santral Seröz Koryoretionpati (SSR veya SSKR)

Santral Seröz Koryoretionpati (SSR veya SSKR)

13 Ekim 2020 0 Yazar: Site Yöneticisi

Santral Seröz Retinopati Nedir?

Kısaca SSR veya “Koryo” ekip alarak SSKR olarak da adlandırılan bu terim bir çeşit retinal hastalıktır. Özellikle 30 – 50 yaş arası ve çok büyük kısmı erkeklerde görülen bu hastalık, görme merkezinde ödem oluşması ve buna bağlı görmede bulanma, kırılma, vb… semptomlarla kendisini gösterir.

Çağımızın Hastalıklarının Baş Sorumlusu Stres!

Stres, hepimizin bildiği gibi doktorların sanki “bir sebep bulamadıklarında” bizi geçiştirdikleri bir sebep gibi duruyor. Ancak bu kesinlikle yanlış bir bilgi. Zira çağımızın getirisi olan yoğun stres, kısıtlı zaman, yoğun çalışma temposu, vs… göz önünde bulundurulduğunda stres gerçekten hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş bulunuyor.

Stresin mide başta olmak üzere kalp-damar hastalıkları, panik atak gibi psikilojik rahatsızlıklar ve bunlara bağlı fizyolojik rahatsızlıkların tümünün neredeyse tek başrol oyuncusu halini almış durumda. İnternetten biraz aratıp stresin hayatımızdaki etkilerine baktığımızda tüm kalp-damar ağımızın stresten aşırı derecede etkilendiğini ve kimi zaman belli bir noktaya geldiğinde bir organımızda patlak verdirdiğini görebiliyoruz.

Bu nedenle stres faktörünün hayatımızdaki etkisi hiç ama hiç küçümsenebilecek gibi değil.

Santral Seröz Retinopati Sebepleri ve Risk Faktörleri Nelerdir?

Tüm sebepler mevcut çalışmalar ve bir çok uzman tarafından %100 olarak kesinleşmediği belirtilmiş olsa dahi genel kanı aşağıdaki hususların hastalığın oluşmasında ve ilerlemesinde çok önemli rol oynadıklarıdır;

 • A tipi kişilik
 • Kortizon içeren ilaç kullanımı
 • Sigara
 • Uyku apnesi
 • Hamilelik
 • Uykusuzluk
 • Hipertansiyon
 • Aşırı kafein tüketimi

Santral Seröz Retinopati Belirtileri Nelerdir?

 • Bakılan noktanın bir bölümünü veya tamamını bulanık görme,
 • Düz nesnelere bakıldığında (bir duvar, kolon, kapı, vs… gibi) eğik bükük şekilde görme,
 • Nesneleri olduğundan daha uzak veya daha yakın görebilme,
 • Kimi durumlarda bakılan yeri bir miktar daha karanlık görebilme (daha ilerlemiş durumlarda)

Santral Seröz Retinopati Nasıl Teşhis Edilir?

Öncelikle yukarıdaki durumlardan herhangi biri veya bir kaçı sizin için söz konusu ise hemen bir retina alanında uzmanlaşmış göz hekimine muayene olmanız gerekmektedir. Hastalığın ön teşhisi, hekiminizin yapacağı göz dibi muayenesi ile konabilmektedir.

Eğer hekiminiz böyle bir durumdan şüphelenir ise daha detaylı teşhis için sizden göz anjiyosu ve İSYA (İndosiyanin Yeşili Alnjiyografisi) isteyebilir. Bu tetkiklerin sonucunda göz hekiminiz net bir şekilde tanıyı koyabilir ve tedavi sürecini planlayabilir.

Santral Seröz Retinopati Nasıl Bir Hastalıktır?

Santral Seröz Retinopati, görülen bir çok kişide küçük ataklar şeklinde ilerleyip ağızdan alınan bir takım ilaçlar ve damlalar ile geriletip ortadan kaldırılabilir. Ancak durum daha dirençli bir tabloda seyir eder ise tedavisi biraz daha zaman isteyen bir hastalık haline dönüşebilir.

Retinada bulunan ve görme merkezinde bir ödem oluşması ile başlayan bu hastalık, ödemin görme merkezine ne kadar yakın olduğuna göre çeşitli görme keskinliği kayıplarına yol açabilmektedir. Oluşan ödemin kronikleşmesi durumunda bazen kalıcı görme hasarlarına yol açabilmektedir.

Santral Seröz Retinopati Tedavisi Nasıl Yapılır?

Elbette bu konuda en iyi teşhisi ve tedaviyi sizi muayene eden hekiminiz planlayacaktır. Ancak genel yönelim konusunda bazı süreçler söz konusudur.

İlk planda akut olarak tabir edilen ve aslında gelip geçici bir durum tablo olarak karşılaşılan durumlarda ağızdan alınan bir takım ilaçlar ve göz damlaları ile durum yatıştırılıp sorun çözülebilmektedir. Ancak durumun kronikleşmesi ve inatçı bir hal alması durumlarında ise çeşitli göz içi enjeksiyonlar, lazer tedavileri ve foto dinamik tedavi gibi yöntemler de tercih edilebilmektedir.

Santral Seröz Retinopati Tedavi Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle ilk olarak RETİNA alanında uzman bir hekim tarafından muayene ve tedavi ediliyor olmanız büyük önem taşımaktadır. Her göz hekimi retina konusunda uzman olmayabilir. Zaten kendilerine başvurmanız halinde onlar da durumu teşhis ettikten sonra muhtemelen sizi bir retina uzmanına yönlendireceklerdir.

İkinci olarak aşağıda saymış olduğumuz risk faktörlerini mümkün olduğunca hayatınızdan çıkarmalı veya en aza indirgemelisiniz.

 • A tipi kişilik
 • Kortizon içeren ilaç kullanımı
 • Sigara
 • Uyku apnesi
 • Hamilelik
 • Uykusuzluk
 • Hipertansiyon
 • Aşırı kafein tüketimi

Santral Seröz Retinopati ve Fotodinamik Tedavi

Bir çok retina uzmanının önerdiği en etkili çözüm veya nüks sıklığını en aza indirgeyen yöntem olarak Fotodinamik tedavi önerilmektedir. Ancak yazı içerisinde sürekli altını çizdiğimiz üzere, tedavi konusunda her hastanın durumu farklı ve her hastalığın süreci de birbirinden farklı olabileceği gibi bu tedavi yöntemlerinin sırasına veya gerekliliğine tedavinizi devam ettiren hekiminiz karar verecektir.