PayPal Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

PayPal Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

30 Ekim 2020 0 Yazar: Site Yöneticisi

İnternet ortaya çıkıp yaygınlaştıktan kısa bir süre sonra artık internet üzerinden ticaret de bir o kadar ihtiyaç hali almaya başlamıştı. Özellikle günümüz hızlı üretim ve hızlı tüketim koşulları içerisinde işinizi bölmeden yapabileceğiniz alışverişler bir hayli önemli hale gelmişti. Halen de öyle devam etmekte.

Ancak bu piyasa ortamı sağlandıktan kısa bir süre sonra belki de alışverişteki problemlerin en büyüklerinden biri olan ödeme sistemleri, daha doğrusu güvenli ödeme sistemleri tartışma konusu olmuştu. İşte tam bu tip bir güvenli ödeme platformu talebinin olduğu dönemde PayPal kuruldu.

PayPal Nedir? Ne İşe Yarar?

Pay-Pal kelimelerinin birleşmesi ile aslında bir bakıma Dost-Ödeme gibi bir anlam taşır. Çok uluslu bir ödeme sistemi olarak dünyanın pek çok ülkesinde pek çok para birimi ile ödeme alma ve aktarma özelliğine sahiptir.

PayPal Nasıl Çalışır?

Genel işleyiş mekanizması ise; Kullanıcı ödemesini açılan PayPal hesabında kayıtlı kredi kartı, banka kartı veya Havale/EFT ile yapar. Ödeme PayPal’da kayıtlı olan satıcı hesabına aktarılır ancak bu süreçte henüz ödeme PayPal’dan çıkmamıştır. PayPal’da tanımlı süre sonunda da para satıcının kendi tanımlı banka hesabına aktarılır.

Hizmetin sonrasında herhangi bir uyuşmazlık durumunda ise yine PayPal, satıcının hesapta bir bakiyesi var ise buna bloke koyar, yok ise yasal yollardan tahsil edilebilmesi için kullanıcıya uyarı gönderir. Yani bir nevi tebligat! Eğer buna rağmen satıcı geri ödemeyi yapmaz veya geri ödeme yapılmasına gerek olmadığına PayPal’ı ikna edemez ise bulunduğu ülkede bu ödemenin alınabilmesi için yasal süreç başlatılır.

Evet, PayPal aslında bir çok uluslu banka şeklinde çalışır. Yalnız şunu belirtmeliyiz ki, eğer bulunduğunuz ülkede PayPal resmi olarak yok ise bu sürecin son halkası eksik kalabilir. Hatta siz de ödeme yapamayabilirsiniz. (Örnek: Türkiye Cumhuriyeti)

PayPal Türkiye’den Ayrıldı Mı? PayPal Türkiye’den Neden Ayrıldı?

Aslında genel başlıkları ile yaşanan bazı vergi uyuşmazlıkları, yasal prosedür sıkıntıları diyebiliriz. PayPal Türkiye, 6 Haziran 2016’dan itibaren Türkiye’den PayPal ödemelerinin yapılamayacağının duyurusunu aşağıdaki şekilde kullanıcıları ile paylaştı.

Türkiye’deki Müşterilerimiz İçin Önemli Bilgilendirme

PayPal olarak Türkiye’deki faaliyetlerimizi durdurduğumuzu üzülerek bildirmekteyiz.

6 Haziran 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’deki müşterilerimiz PayPal hesapları üzerinden para gönderme ve alma işlemi yapamayacaklardır. Müşterilerimiz PayPal hesaplarına giriş yapabilir ve varsa hesaplarındaki bakiyeyi Türkiye’deki banka hesaplarına aktarabilirler.

Belirtmek isteriz ki, PayPal’ın önceliği her zaman müşterileri olmuştur. Ancak yerel düzenleyici kuruluşa yaptığımız lisans başvurusunun reddi ve ilgili kurumun Türkiye’deki faaliyetlerimizi durdurma talimatı doğrultusunda uygulamak durumunda olduğumuz bu karardan dolayı üzüntü duymaktayız.

Müşterilerimiz bilgi sayfasını ziyaret ederek bu sürecin kendilerini nasıl etkileyeceğine ilişkin detaylı bilgi alabilirler.

PayPal olarak tüm müşterilerimize bugüne kadar bizi tercih ettikleri için teşekkürlerimizi iletmek isteriz. PayPal’a vermiş olduğunuz destek Türkiye’deki çalışanlarımız ve şirketimiz için her zaman önemli olmuştur.

Gelecekte Türkiye’deki müşterilerimize yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmalarımız devam edecektir.

PayPal