Netflix Kimdir? Netflix Kimdir? Netflix Kurucusu Kim?

Netflix Kimdir? Netflix Kimdir? Netflix Kurucusu Kim?

6 Mart 2020 0 Yazar: Site Yöneticisi

Netflix hepimizin bildiği gibi 190’dan fazla ülkede (ki neredeyse dünyanın tamamında) online olarak hizmet veren aslında bir nevi yayın kuruluşu haline gelmiş bir platformdur. Yani abonelikli ve ücretli bir dizi, film platformudur. Geçmişten bugüne kadar on binlerce filme ve diziye netflix üzerinden ulaşabileceğiniz gibi, aynı zamanda kendilerinin de orjinal içerik olarak adlandırdıkları tamamen NetFlix ‘e özel çekilen yüzlerce dizi ve film de vardır.

Netflix Orjinal İçerikleri

  • Black Mirror
  • Chilling Adventures of Sabrina
  • Van Helsing
  • Shadowhunters: The Mortal Instruments
  • The Rain
  • My Holo Love
  • Lost in Space
  • Sense8

Yukarıdaki listedekiler, en çok bilinen ama yine de sadece çok ama çok az bir kısmı. Sadece 2016 yılında bile yüzün üzerinde orjinal film ve dizi ile Netflix tamamen kendi platformuna has bir içeriğe bürünmüştür.

Netflix Orjinal dizileri ve filmleri dendiğinde artık herkesin aklına yüzlerce dizi ve film gelmekte. Elbette bunların içerisine en yakın zamanda katılan ve tümüyle yerli bir dizi olan Atiye de dahil.

Netflix Ne Zaman Kuruldu?

Aslında netflix’in temelleri 1997 yılında Reed Hastings tarafından kuruldu. Tabii ki o zamanlar Netflix ve dizi, film yayını işi yapmıyordu. Tümüyle CD ve DVD kiralama işi ile ilgileniyorlardı. Aslında şu anki online olan hizmeti kendi kullanıcılarına bu sefer offline olarak ve fiziksel olarak sağlıyorlardı.

Netflix Ne Demek? Netflix Ne Anlama Geliyor?

Evet. Belki soruyu bu şekilde sormak daha doğru. Aslında Netflix ismi, “Net” ve “Flicks (Flix)” kavramlarının yan yana yazılması ile oluşmakta. Netflix ne anlama geliyor dersek de yine iki kelimeyi ayrı ayrı incelemek ve anlamını birleştirmek sorunumuzu çözecektir.

Net: Bildiğiniz üzere halk dilinde “İnternet” kelimesinin bir nevi kısa yazımı.
Flicks(Flix): İngilizcede “Sinema, Sinemalar” kelimesinin bir başka karşılığı.

Şimdi Netflix ne demek der isek, gelin birleştirelim; “İnternetSineması”.

Netflix’i Kim, Nerede Kurdu?

Netflix 21 yıl önce (2020 baz alındığında) ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nin Scotts Valley Şehrinde, Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından kuruldu. O yıllardan bu yıllara kadar ne denli büyümüş olursa olsun yine bugün CEO’luk görevini kurucularından olan Reed Hastings yapmaktadır.

Netflix Abone Sayısı Ne Kadar?

Önceki yıl verilerine göre Netflix abone sayısı dünya genelinde 139,26 milyon olarak açıklandı. Tabii ki geçtiğimiz yıl ve bu yıl sayıları da eklendiğinde abone sayısının minimum 150 milyon olduğu tahmin edilmekte.

Netflix Deneme Süresini Kaldırdı mı?

Bu sorunun cevabı maalesef bizim ülkemizde “Evet” olarak yerini buluyor. Zira diğer 190 civarı ülkenin hiçbirinde bu uygulamaya geçmezken, muhtemelen ücretsiz 1 aylık deneme sürümü uygulamasının bol miktarda suistimal edilmesi gerekçesiyle olacak ki, Netflix Türkiye içerisindeki abonelerine deneme süresiyle hizmet vermeme kararı aldı.