Maliye Bakanlığı, Vergi Dairesi Görüşme Mektubu Tebligat

Maliye Bakanlığı, Vergi Dairesi Görüşme Mektubu Tebligat

26 Eylül 2019 0 Yazar: Site Yöneticisi

Merhaba Arkadaşlar,
Son dönemde Maliye Bakanlığı ve ona bağlı Vergi Dairelerinden çalışanlara ulaşan bir “Görüşme Mektubu” yazısı epey revaşta. Peki nedir bu görüşme mektubu, kim tarafından, neden ve ne için yollanır, sonuçları nedir?

Görüşme Mektubu Nedir?

Vergi dairesinden ödenmeyen bir verginize veya vergilendirilmemiş ve/veya eksik vergilendirilmiş bir kazanç var ise size bunu açıklamak üzere vergi dairesine yaptıkları davettir.

Peki Görüşmeye Gidince Ne Olur?

İlgili kişiye gittiğinizde sizi karşılarlar ve elinize imza karşılığı bir tebligat tutuştururlar. Tabi durumu açıklaması için de yine aynı bünyede bulunan farklı bir departmana/kişiye yönlendirilirsiniz.

O Kişiyle Görüşünce Ne Olur?

Diğer ilgili kişi de size bu tebligatın neden geldiğini ve ne yapılması gerektiğini izah eder. Tabi burada sadece izahat alırsınız. Çözüm kısmında eksik vergilendirdiğiniz düşünülen tutarı ispat edemez iseniz o zaman sizi bir mükellef olarak değerlendirip beyanname vermenizi isterler.

Vergi Dairesi Neden Görüşme Mektubu Gönderiyor?

Bir kaç ihtimal var. Bunları kısaca aşağıda sıralayalım;

  • Önceki yıl iş değiştirmiş olabilirsiniz,
  • Hesabınıza sürekli ve düzenli bir şekilde farklı bir kişiden para akışı oluyor olabilir,
  • Kayıtlı ödemeleriniz (kredi kartı, banka aracılığı, vs…) yıllık gelirinizin çok üzerinde olabilir,
  • Yurt dışındaki bir/bir kaç hesaptan Türkiye’deki hesabınıza toplu veya parça parça ama sürekli bir para girişi olabilir.

Belli başlı sebepler aslında bunlar diyebiliriz.*

Bu durumlardan birisi oluştuğunda ve Maliye Bakanlığı bunu tespit ettiğinde size durumu izah etmeniz ve belgelendirmeniz için bir çağrıda bulunuyor. İlk çağrıya normal bir şekilde gidebilirsiniz. Size pek bir şey sormazlar ve size durumu anlatıp belli bir süre içerisinde durumu açıklamanızı ve belge ile ispat etmenizi isterler.

Asıl belgelendirme ve ispat süreci ondan sonra başlamıştır.

2017-2018 ve 2019 yılları için bu şok maaşlı çalışanların da başına gelmiş durumda. Zaten yazımızın ana konusu da tam olarak bu.

Sigortalı Çalışanlara Vergi Şoku

Diyelim bir iş yerinden yılın ortası, 3. çeyreği, vb… zaman diliminde ayrıldınız ve yeni bir işe başladınız. Yani genel tabir ile iş değiştirdiniz. Bu durumda eğer ayrıldığınız iş yerinizdeki kazancınıza göre patronunuz sizin adınıza Kümülatif Gelir Vergisini (KGV) %25’ten ödemiş ise bile genelde yeni girdiğiniz iş yeri bu durumu dikkate almayarak sizin yine en düşük dilim olan %15’ten verginizi ödeyebiliyor.

İşte bu bahsi geçen durum da tam olarak buradan kaynaklanıyor. Vergi dairesi de size bunu izah ederek, aradaki farkı (mükellef siz göründüğünüz için) ödemenizi istiyor. Vergi dilimlerini aşağıda paylaşıyor olacağız.

Siz, “Ben net maaş üzerinden çalışıyorum, beni neden ilgilendirsin ki” diyebilirsiniz. Ancak vergi usulü kanununa göre durum böyle değil. İş kuran ve Şirket Sahibi olan herkes gibi T.C. içerisinde kazanç sağlayan herkes vergi mükellefi. İşte tam da bu yüzden vergi dairesi bu tutarı eski/yeni iş vereninizin değil sizin ödemenizi talep ediyor.

İş verenim Bu Konuda Sorumlu Değil Mi?

Hayır. Bu konuda daha önce yapılan bir düzenleme ile bu konuda sorumluluk iş verenlerden alınmış ve işçiye verilmiş durumda.

Bu Vergiyi Vergi Dairesinde mi Hesaplayıp Ödeyeceğim?

Hayır. Maalesef hesap kısmına vergi dairesi karışmıyor. Bu gibi konular için aynen bir iş yeri sahibi gibi www.gib.gov.tr üzerinden beyanname vermeniz ve orada çıkacak tutarı ödemeniz gerekiyor. Tabii ki bu ekrandaki terimlerden anlamamanız durumunda bir mali müşavir veya muhasebeciden destek almanız da fayda olacaktır.

Peki Çıkan Vergiyi Taksitle veya Daha Sonra Ödeyebilir Miyim?

Maalesef hayır. Özellikle çalışanlar için bu konuda terim “Pişmanlık” gibi bir isimle lanse edildiği için tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz gerekiyor. Aksi taktirde ciddi faiz, ceza ve vade farkları ile karşılaşılabiliyor.**

Peki Bu Vergiyi Ödedikten Sonra Yeni İş Verenime Tava Açabilir Miyim?

Bu konuda net fikir beyan etmemiz doğru olmayacağı için bir avukat, mali müşavir, vb… bir kişiden destek almanız daha doğru olacaktır.

Kümülatif Gelir Vergisi Dilimleri (2019)

  • 18.000 TL’ye kadar % 15
  • 40.000 TL’nin 18.000 TL’si için 2.700 TL, fazlası % 20
  • 98.000 TL’nin 40.000 TL’si için 7.100 TL, (ücret gelirlerinde 148.000 TL’nin 40.000 TL’si için 7.100 TL), fazlası % 27
  • 98.000 TL’den fazlasının 98.000 TL’si için 22.760 TL, (ücret gelirlerinde 148.000 TL’den fazlasının 148.000 TL’si için 36.260 TL), fazlası % 35

 

* Farklı sebepler de olabilir. Bu konuda vergi kanununu kriter almanız ve oradan inceleme yapmanız önderilir.
** Vergi dairelerinden çalışanlara verilen bilgi bu şekildedir.

 

Not: Bu metin bilgi amaçlıdır. Verilen bilgiler ve size ulaşan evrak(lar) dahilinde net bilgiyi ilgili Vergi Dairesinden edinebilirsiniz.