Kasım Ayında İlk ARM Mac Geliyor

Kasım Ayında İlk ARM Mac Geliyor

13 Ekim 2020 0 Yazar: Site Yöneticisi

ARM mimarisine sahip MAC’ler çok yakında tanıtılmaya hazırlanıyor. Firmanın planları doğrultusunda ilk ARM mimarisine sahip MAC tanıtımı Kasım ayında gerçekleştirilecek.

Apple ARM Mimarili İşlemciler

Apple, silikon işlemciye sahip ilk mac kasım ayında bir etkinlik ile sunulacak. Konuya ait ilk olarak 13″ (inç) macbook pro ile çıkışın yapılacağı konusunda çeşitli varsayımlar ve öngörüler söz konusu idi.

Ancak Bloomberg yazarı Mark Gurman biraz daha detay vererek konuya biraz daha açıklık getirdi. Bu yıl içerisindeki üçüncü lasmanda tanıtımı yapılması planlanan ARM mimarili MAC’ler öncesinde iPhone 12 serisinin tanıtılacağı 15 Ekim tarihli bir lansman daha gerçekleştirilecek.

Tüm MAC tutkunlarının merakla beklediği ARM mimarisine sahip MAC’ler ise kasım ayında tanıtılacak. Gün konusunda henüz net bilgi verilmeyen lansman için tüm MAC severler tarafından heyecanlı bekleyiş sürüyor.

Apple, yeni ARM mimarisine geçtikten sonra neler olacağı ve teknolojinin macbook pro’lara kattıkları ile ilgili detaylı bilgi vermesi planlanıyor.

ARM Mimarisi Nedir?

ARM (Acorn RISC Machine) mimarisi RISC tabanlı bir işlemci mimarisidir. Genel olarak daha az güç tüketimi ve daha yüksek performans sağlaması ile özellikle taşınabilir cihazlarda daha çok tercih edilmektedir. Diğer işlemciler gibi x86 ve x64 özellikleri mevcuttur.

ARM temel olarak mimariyi üreten firmanın adıdır. ARM firması işlemci üretimi yapmak yerine, mimari tasarımı ve prototipler ile aslında temelde tam teşekküllü bir AR-GE şirketi vazifesi görür ve tasarladığı mimarilerin üretim ve kullanım haklarını satar.