İstanbul’da Dahil Olmak Üzere 31 İlde Sokağa Çıkma Yasağı!

İstanbul’da Dahil Olmak Üzere 31 İlde Sokağa Çıkma Yasağı!

12 Nisan 2020 0 Yazar: Site Yöneticisi

İçinden geçtiğimiz ve koronavirüs hastalığıyla da son derece meşgul olduğumuz bu günlerde İçişleri bakanlığından 11 Nisan gece 00:00 itibariyle iki gün süreli sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu yasağın sebebi, genel olarak havaların güzel olmasını fırsat bilen insanların hafta sonunda dışarı çıkmak ve dolaşmak ve dolayısı ile de virüsü yayma tehlikesine engel olmak olduğu düşünülüyor.

10 Nisan gece 21:30 civarında duyurulan karar ile birlikte başta İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirler olmak üzere, içerisinde Zonguldak’ın da bulunduğu toplamda 31 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edilen İller Hangileri?

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ile Zonguldak. Özellikle kronik akciğer hastalıkları ile boğuşan ilimiz olan Zonguldak’da listeye eklenmiş durumda.

Sokağa Çıkma Yasağı Ne Zaman Sona Erecek?

Bu yasak 11 Nisan gece 00:00 ile 13 Nisan gece 00:00 itibariyle geçerli olacak şekilde uygulanıyor. Pazar’ı pazartesiye bağlayan 13 nisan itibariyle yasak son bulmuş olacak.

Sokağa Çıkma Yasağı Bitince 20 Yaş Altı ve 65 Yaş Üzeri İçin de Bitecek Mi?

Maalesef bu sorunun cevabı Hayır. Zira bu yasak diğer iki sokağa çıkma yasağını içerisine alan bir yasak değil. Bu onların üzerinde bir sokağa çıkma yasağı. Yani bu iki günlük yasak kaldırıldığında dahi, yirmi yaş altı ve atmış beş yaş üstü kişilerin sokağa çıkma yasağı devam ediyor olacak.

İçişleri Bakanlığı, Sokağa Çıkma Yasağı Yazısı

İçişleri Bakanlığı’nın 31 il valiliğine ve yönetimlerine yaptığı yazılı tebligat ve detaylar aşağıdaki şekildedir.

1- 10.04.2020 tarihi saat 24:00’den 12.04.2020 tarihi saat 24:00 arasında aşağıda belirtilecek istisnalar hariç olmak üzere Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak il sınırları içinde bulunan tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları yasaklanacaktır.

2- AÇIK OLACAK İŞYERİ, İŞLETME VE KURUMLAR

a) Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamül ruhsatlı işyerleri,

b) Tüm sağlık ürünleri ve tıbbi malzemelerin (tıbbi maske dahil) üretiminin yapıldığı işyerleri,

c) Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler,

d) Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları (huzurevi, yaşlı bakım evi, rehabilitasyon merkezleri, acil çağrı merkezleri vb.)

e) Her bir 50.000 nüfusa bir adet olmak üzere göre valilikler/kaymakamlıklar tarafından belirlenecek akaryakıt istasyonu ve veteriner klinikleri,

f) Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (Tüpraş, termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi)

g) PTT, Kargolar vb dağıtım şirketleri,

h) Hayvan barınak, çiftlik ve bakım merkezleri,

3- İSTİSNA KAPSAMINDA OLAN VATANDAŞLAR

a- Bu genelgenin (2) numaralı başlığında yer alan “Açık Olacak İşyeri, İşletme ve Kurumlarda” yönetici, görevli veya çalışanları,

b- TBMM çalışanları,

c- Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar,

d- Acil çağrı merkezler çalışanları,

e- Birinci derece yakınlarının cenaze defin işlemlerini gerçekleştirecek ve katılacak olanlar,

f- Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken tedarik sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar,

g- Ürün ve/veya malzemelerin naklinde lojistiğinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar,

h- Gazete, radyo ve televizyon kuruluşlarında görevli olanlar,

i- Yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri vb. sosyal koruma/bakım merkezleri çalışanları,

j- PTT, kargo ve su dağıtım şirketi çalışanları,

k- Demirçelik ve cam sektörü vb. sektörlerde faaliyet yürüten işyerlerinin, fırın, soğuk hava depoları gibi çalışması zorunlu bulunan

l- Bozulma riski bulunan tarım ve hayvancılık ürünlerinin hasatında çalışacaklar,

m- Fırınlarda üretilen ekmeğin dağıtımında görevli olan araçlar ve çalışanlar,

n- Kızılay koordinesinde kan ve plazma bağışı için randevusu olanlar,Belirtilen istisnalar dışındaki tüm vatandaşların evlerinde kalması esastır.Daha önceki Genelgeler kapsamında düzenlenmiş olan (sağlık ve cenaze için verilen hariç) seyahat izin belgeleri (yola çıkmış olanlar hariç) Pazartesi günü geçerli olacaktır.

Yukarıda belirtilen tedbirlere ilişkin Valiler/Kaymakamlar tarafından ilgili mevzuatı uyarınca gerekli kararların ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususunda;

Gereğini önemle arz ve rica ederim.