İş Arama İzni Nasıl Hak Edilir, İş Arama İzni ve İş Arama İzni Nasıl Kullanılabilir

İş Arama İzni Nasıl Hak Edilir?

Bir işyerinde çalışmakta olan işçi istifa etmesi halinde veya işten çıkartılması halinde ihbar süresine hak kazanır. Bu süre aşağıdaki tabloda detaylı olarak verilmiştir. Bu süreler içerisinde şirketin çalışma gününe denk gelen her bir gün için 2 saatten az olmamak kaydı ile iş arama izni hakkı vardır. Diler ise bu süreleri iş yerine yazılı olarak beyan ettiği taktirde ihbar süresinin sonuna ücretli izin olarak da ekletebilir ve ihbar süresi içerisinde hesaplanan süre kadar işe ücretli olarak gelmeyebilir.

Örneğin; Haftada 5 gün çalışan bir iş yerinde istifa ettiniz ve ihbar süreniz 4 hafta diyelim. Her hafta 5 günden 5 gün x 2 saat x 4 hafta = 40 saat iş arama iznine sahipsiniz. Günlük 2’şer saat iş arama izninizi kullanabileceğiniz gibi, aynı zamanda iş yerine bildirdikten sonra 4 haftalık ihbar süreniz olan 40 saati iş saatine bölerek (örn. 40/8 saat = 5 gün) ihbar sürenizin sonunda bu kadar süre gelmeyebilirsiniz. Bu durumda işvereniniz sizden bu ihbar süresinin ücretini kesemez ve ödemek zorundadır.

İhbar Süreleri

a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için; bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta,

b) İşi altı aydan bir buçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için; bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta,

c) İşi bir buçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için; bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta,

d) İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için; bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta,

İş Arama İznine Resmi Tatiller Dahil Edilir Mi?

İş arama izniniz, ihbar sürenizin içerisindeki çalışma günleri toplamı kadar hesaplanır. Örneğin ihbar sürenizin bir bölümüne 3 günlük bir bayram tatili denk geliyor ise, bu 3 gün ihbar sürenizden sayılır, ancak bu 3 gün için 3×2 saat şeklinde bir iş arama izni hak etmiş olmazsınız. Yani iş arama iznine resmi tatiller dahil edilemez.

İş Arama İzni Kullanmayan İşçi Bu Günlerin Veya Saatlerin Ücretini Talep Edebilir Mi?

Diyelim ki işvereniniz bu süreleri kullanmanız yerine onların ücretini ödemek istedi. Bu gibi bir durumda sizin de onayınız şartı ile iş arama izinlerinizin toplam saat ücretini %100 zamlı ödemek durumundadır. Yani eğer kullanamadıysanız veya karşılıklı anlaşarak bu süreyi paraya dönüştürmek istedi iseniz, saat ücretinizin 10 TL’ye denk geldiği var sayar isek, 5 gün x 2 saat x 4 hafta = 40 saat bu da 40 saat x 10 TL x 2 Katı = 800 TL gibi bir ücret yapacaktır.

İş Arama İzni İçerisinde İş Bulan İşçi İznini Kullanmaya Devam Edebilir Mi?

İş Kanununda iş arama izni ile ilgili olarak işçinin iş bulma durumundan hiç söz edilmemiştir. İş bulsun ya da bulmasın ihbar süresinde çalıştırılan işçi her iş günü için iş arama iznini hak eder. İş bulması durumunda iş arama izni kullandırmayı bırakan işverenler, iznin kullanılmadığı saatlerin ücretini işçiye zamlı olarak ödemek zorundadırlar.

Site Yöneticisi Hakkında

Aslında hiçbirinizden farkı olmayan bir insanım. Özel yeteneklerim var sayılamaz. Ancak bu siteyi oluşturarak, gündelik hayatta karşılaştığım bazı durumları ve hayatınızda sizin de başınıza gelebilme ihtimali olan konuları bir araya toplamak istedim. Emin olun zamanında ben de bu tip konuları internette çok ama çok aradım...

Site Yöneticisinin tüm yazılarını görüntüle →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir