İhbar Süresi Ne Kadardır?

İhbar Süresi Ne Kadardır?

20 Ağustos 2019 0 Yazar: Site Yöneticisi

İş yaşantımızın maalesef gerçeklerinden biridir istifa etmek veya işten çıkartılmak. Her ne kadar kimi zaman istemesek de maruz kaldığımız baskılar, işten çıkartmak için an kollayan patronlar, vs. Kimi zaman da kendimiz şartları daha iyi olabilen veya yaşantımıza daha uygun olacağını düşündüğümüz için iş değiştiririz. Peki bu durumda ne gibi haklarımız var? Veya kanunen uymamız gereken kurallar nelerdir biliyor muyuz?

4857 sayılı iş kanunu bu konuda çok net. Bir işyerinde belli bir süre çalışmış kişilerin işten ayrılmak veya çıkartılmak istenmesi durumunda uyulması gereken şartların başında gelir ihbar süresi (ihbar öneli). Yani çalışma sürenize göre işveren sizi bir anda kapının önüne koyamaz. Eğer koyuyor ise de bu sürelere ait çalışmışsınız gibi ücretinizi ödemek zorunda. Hem de brüt maaşınız üzerinden!

Bu süreler aşağıdaki gibidir;

  • 0 Ay – 2 Ay: İhbar süresi yok. (Zaten deneme süresi olarak geçmektedir.)
  • 2 Ay – 6 Ay arası çalışanlarda: 2 Hafta
  • 6 Ay – 1,5 Yıl arası çalışanlarda:  4 Hafta
  • 1,5 Yıl – 3 Yıl arası çalışanlarda: 6 Hafta
  • 3 Yıl ve üzeri çalışanlarda: 8 Hafta

Yani işvereniniz sizi işten çıkarttığı taktirde, işten çıkartılacağınızı size burada belirtilen süre kadar önce bildirmelidir. Bu sürelerde de sizi çalıştırmak istemeyen işveren ilgili süre kadar paranızı brüt maaşınızın günlük tutarı üzerinden hesaplayarak size ödemeli ve çıkışınızı o zaman yapmalıdır.

Yani Özet İle;
İşyerinde 1 Yıl 3 Aydır çalışıyorsunuz ve aylık brüt 3000 TL maaş alıyorsunuz diyelim. (AGİ, Prim, vs… hariç tutularak) Bu durumda 3. sıradaki şarta uyuyorsunuz. Yani 4 hafta ihbar süreniz var. İşveren ise sizi bugün çıkartmak istiyor ise size aşağıdaki tutarda ödeme yapmak zorundadır.

(3.000 TL / 30 gün) * 28 = 2.800 TL (Brüt)
%15 Kadar Vergi Kesintisi ile Ortalama: 2.350 TL gibi bir ücret ödemesi gerekmektedir.