Grip Neden Kış Aylarında Daha Çok Bulaşır ve Grip’e Karşı Neler Yapmalıyız?

Kış aylarının yaklaşması ve sonbahara girmemiz ile birlikte her senenin çok konuşulan konusu elbette yine grip olarak karşımıza çıkıyor. Grip virüsü özellikle virüsü taşıyan kişilerde kapalı ve sıcak ortamlarda hava yoluyla kolayca yayılabiliyor.

Neden grip özellikle kışın daha çok görülüyor?

Aslında soğuğun vücudumuza bir takım savunma mekanizmalarını olumsuz yönde etkilemekten ve bazı kas tutulmalarına neden olmaktan başka direk bir zararı olmadığı söyleniyor. Yani aslında bizi hasta eden şey soğuk değil. Soğuk ile birlikte kırılan vücut direncimiz ve buna bağlı olarak virüslere ve hastalıklara daha açık hale geliyor. Savunmasız kalan virüsler vücudumuzu ele geçirip bizi yatağa düşürebiliyor.

Grip hastalığının daha çok kışın görünmesinin en büyük sebeplerinin başında da aslında havasız ortamlar geliyor. Yani yazın herkes camı pencereyi açarak bulunduğu ortamı havalandırdığı ve/veya havalandırma olan yerlerde ise havalandırmalar soğuk üflediği için grip virüsü çok fazla aynı ortamda hayatta kalamıyor.

Ancak bu durum kışın değişiyor. Kafeler, barlar, pastaneler, iş yerleri, evlerimi, vs… tüm ortamlarda soğuğu hissetmemek için büyük çaba sarf ediliyor. Camlar, pencereler kapatılıp ortam ısısı yükseltiliyor. Havalandırmalar havayı temizlemeye çalışıyor gibi görünse de aslında tam da grip virüsünün sevdiği ortam olan sıcak ortamı yaratıyor. Tabi bir de buna, az da olsa grip virüsü taşıyıcısının o ortama girmesi eklendiği zaman grip kapmak için uygun zemin her yönüyle hazır hale geliyor.

Gribin en iyi ilacı evde dinlenmek mi?

Eskilerin bir lafı vardır grip için; “İlaçla bir hafta, dinlenerek 7 günde atlatılır” diye. Aslında bazıları, “canım n’olacak ha evde ha iş yerinde atlatırım gribi” diyebiliyor. Ancak bu aslına bakarsanız yanlış bir algı. Özellikle vücudunuzu iyi tanımıyor ve bilmiyorsanız. Zira insan vücudu kompleks bir yapıya sahiptir. Yani bir noktada yaşanan bir sıkıntı tüm vücudun işleyişinde illaki bir eksikliğe yol açacaktır. Tabi eğer siz vücudunuza kendisini toparlaması için gereken vakti vermez iseniz. Siz hasta olduğunuzda vücudunuz antikor üretir. Zira virüsler ile savaşmanın en etkin yoludur bu. Ancak vücut başka eylemler ile uğraşır iken, hele hele stres altında iken, dinlenirken üretebileceği antikordan kat kat daha azını üretebilecektir. İşte bu da vücutta çok sayıdaki düşman sayısına sürekli az az askerle müdahale etmek anlamına geleceğinden dolayı şunu net bir şekilde söyleyebiliyoruz. Evet, gribin en önemli ilaçlarının başında da istirahat gelmektedir.

Gripte antibiyotik mi yoksa çay ve meyve mi?

Aslında bu sizin tedavi süreciniz ile doğru orantılı cevaplanabilecek bir soru. Eğer bir hekime başvurduysanız ve size yazdığı ilaçlar var ise bunları kesinlikle almalısınız. Zira unutmayın ki vücudunuzda sizin sadece grip olarak algıladığınız ama hekiminizin gördüğü farklı sorunlar da var olmuş olabilir. (Örn: Yoğun geniz akıntısı, farenjit, bademcik iltihabı, vb…) Ancak sadece grip olduysanız ve hekime başvuracak durumda değil iseniz, aslında hayatınızın tüm dönemlerinde mütemadiyen gerçekleştirmeniz gerekenlerden birini yaparak da vücudunuzu güçlendirebilirsiniz. Özellikle kuşburnu, ada çayı, ıhlamur gibi çaylardan günde 2-3 bardak (eğer alerjik bir durumunuz yok ise tabi) tüketerek ve özellikle C vitamini açısından zengin meyvelerden de eser miktarda tüketerek.

Terlemek grip için bir çözüm yolu mudur?

Gripte kontrollü bir şekilde terlemek ateş düşmesine yardımcı olur. Ancak terledikten sonra ılık duş almakta fayda var. Terli terli oturmak ya da terin üzerinizde kuruması vücut ısımızı olumsuz yönde etkiler ve hastalığın şiddetlenmesine neden olur.

Grip iken bol su içmek faydalı mı zararlı mı?

Bol bol su içmek (yetişkinlerde günde 2,5-3 litre) hayatımızın her safhasında faydalıdır. 3/4’ü su olan bir vücuda elbette o su sirkülasyonunu sağlayabilecek miktarda su sokuyor olmak, bir çok açıdan vücuttaki toksinlerin temizlenmesi, böbreklerin düzenli çalışması ve bunlara bağlı olarak kendimizi dinç hissetmemizi sağlıyor olacaktır. İşte tam da bu yüzden, grip olduğunuzda vücudunuzdaki toksinleri temizlemek ve virüslerle savaşta sürekli vücudunuzu dinç tutmak için yine bol bol su içmekte fayda olacaktır.

Grip olmadan önce veya olduktan sonra C vitamininin önemi nedir?

C vitamini vücudun kendini toparlaması ve bağışıklı sistemini en üst düzeyde tutması için çok önemli bir vitamindir. Bu yüzden hasta olmadan önce alınması bağışıklığı güçlendirip hastalığı daha alevlenmeden bastırabileceği gibi, hasta olduktan sonra da alınması yine hastalıkla savaşta vücudu desteklemek açısından son derece önem arz etmektedir.

About Site Yöneticisi

Aslında hiçbirinizden farkı olmayan bir insanım. Özel yeteneklerim var sayılamaz. Ancak bu siteyi oluşturarak, gündelik hayatta karşılaştığım bazı durumları ve hayatınızda sizin de başınıza gelebilme ihtimali olan konuları bir araya toplamak istedim. Emin olun zamanında ben de bu tip konuları internette çok ama çok aradım...

View all posts by Site Yöneticisi →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir