Fırsatçıları Şikayet Edin! Fırsatçılara Fırsat Vermeyin!

Bildiğiniz üzere Türkiye’de ve tüm dünyada yakın zamana kadar bir çok doğal afetler, virüs salgınları ve bilumum problemler baş göstermiş vaziyette. Buna, içinden geçmekte olduğumuz ekonomik zorluklar da eklenince işler biraz arap saçına dönmüş olabiliyor kimi zaman.

Özellikle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün yapmış olduğu korona virüsü ile ilgili açıklamalardan sonra da yine tüm Türkiye’de nispeten bir panik, bir güvenlik havası esmiş durumda. Tabi bu bahane ile bir çok fiyat değişmiş, dolar, euro, altın yükselişe geçmiş durumda.

Elazığ Depremi ve Fırsatçılar

Kısa bir süre önce yaşadığımız bir doğal afet olan elazığ depremi sonrasında da yine benzeri tablolar yaşanmış ve ekonomide belli oranda bir düşüş ve alım güçlüğü baş göstermiş idi. Ancak ekonomideki yükselişi ve doğal afeti fırsat bilen bazı fırsatçı ev sahipleri de kira rakamlarını bir anda şişirmiş ve fahiş fiyatlarla ev kiralar olmuşlardı.

Fiyat Artışları İle Fırsatçılara Geçit Vermeyin!

Özellikle bir çok ülkede meydana gelen doğal afetler, salgınlar, vb… sağlık ve güvenlik tehditleri sonrasında ürün ve barınma fiyatlarında bu denli fahiş bir yükselme olmaz iken, bizim ülkemizde fırsatçılara, kelimenin tam anlamı ile gün doğuyor.

Elazığ depreminden sonra kira fiyatları, İstanbul’da eylül ayında meydana gelen depremden sonra İstanbul ve çevresinde de aynı şekilde kira fiyatları almış başını gidiyor. Bir de bunun üzerine Sağlık Bakanı’nın dünkü açıklamasından sonra da kuru yiyeceklerden tutun da, sebzeye, meyveye, sağlık ürünleri ve koruyucu ürünlerin tümüne fahiş oranlarda zamlar gelmiş durumda.

Örneğin; Çok bilinen ve tanınan bir internet sitesindeki bir satıcıdan bundan sadece iki ay önce tam 10 adet 100’er mililitrelik el temizleme jelini kargo dahil 38,99 gibi bir tutara satın alabilir iken, şu an aynı jeller kargo dahil 89,99 gibi ve hatta daha da üzerinde fiyatlara satılmakta.

3M Maskelerde Fiyat Artışları ve Uygulanan Fahiş Fiyatlar

Piyasada geçirgenliği en düşük ve en kaliteli olarak bilinen 3M koruyucu maskelerde de piyasada gerçekten ciddi bir artış görünmekte. Elbette bu üretici firmanın insiyatifinde bir artış olmamak ile birlikte yine salgını ve sağlık tehditlerini fırsat bilen kimi fırsatçılar özelliklerine göre 10-20-30 TL bandındaki bu maskeleri 50-60-90-100… gibi fahiş fiyatlara satmaktan çekinmiyorlar.

Alışveriş Sitelerindeki Fırsatçıları Şikayet Edin!

Tüketiciyi kandırmak, haksız kazanç elde etmek ve daha da önemlisi, enflasyonu çok ama çok yüksek çıkarmayı hedefleyen bu tip girişimlere asla prim verilmemesi son derece önemlidir. Zira devletin tüm birimlerinde (Ticaret Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, vs…) bu tip fırsatçıları anlık olarak dahi şikayet edebileceğiniz özel masalar ve birimler kurulmuş ve günün 24 saati aktif bir şekilde hizmet vermektedirler.

Fırsatçıları, Fiyat Artışlarını Kimse, Nereye, Nasıl Şikayet Edebilirim?

Fırsatçıları ve fahiş haksız kazan elde edenleri kime, nereye ve nasıl şikayet edebilirsiniz? Tabii ki bu konuda çeşitli bakanlıkların özellikle Ticaret Bakanlığı etrafında ona destek olmak için kurdukları birden fazla iletişim ve şikayet yolu bulunmakta.

Ülkenin ekonomik güvenliğini tehdit eden bu tür girişimlerin tümü için Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) kurulmuş ve aktif bir şekilde hizmet veriyor durumda. MASAK’ın son yaptığı yazılı açıklama ise şu şekildedir;

‘1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 231/c maddesi uyarınca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) gerekçe gösterilerek bazı gıdalar, temel ihtiyaç maddeleri, hijyen ürünleri ve bazı tıbbi ekipmanlarla ilgili olarak haksız fiyat artışı ve stokçuluk yapmak suretiyle haksız kazanç elde eden firmalar hakkında başkanlık tarafından re’sen inceleme başlatılmıştır.’

MASAK

Fırsatçıları ve Fiyat Artışlarını Şikayet İçin, Şikayet ve İhbar Hattı

  1. WhatsApp İhbar Hattı: 0501 174 01 74
  2. Telefonla İhbar: Alo 174
  3. E-Devlet Aracılığı İle İhbar: turkiye.gov.tr’ye giriş yaptıktan sonra cimer şikayet sayfası diye aratarak şikayetinizi bildirebilirsiniz.
  4. IOS Telefonlarda Uygulama İle İhbar: https://apps.apple.com/tr/app/hfa-bildirim/id1439162081?l=tr
  5. Android Telefonlarda Uygulama İle İhbar: https://play.google.com/store/apps/details?id=esikayet.ticaret.gov.tr.esikayet&hl=tr

İşte, gördüğünüz gibi hemen her teknolojik platform üzerinden ihbar hatları aktif olarak çalışmakta.

Peki Fırsatçıları İhbar Etmek Etik mi?

Halk ve insan sağlığını küçümseyen, kendisinin bu gibi doğal ve/veya doğal olmayan tehditlerden çıkar sağlayacak şekilde gören tüm bireyler, kurum ve kuruluşlar zaten etik kavramını ayaklarının altına alıp çiğniyor demektir.

Nasıl ki bir canlının (insan, kedi, köpek, vb…) yanı başında acı çektiğini görüp dönüp bakmaktan bile aciz olan bir insan vicdansız ve duygularından yoksun ise, bu gibi insanların acıları üzerinden para kazanmaya çalışan kişi ve kuruluşlar da aynı oranda duygudan ve vicdandan yoksundur.

Bu nedenledir ki, bu tip kişi ve kuruluşlara kesinlikle prim verilmemeli ve anında devletin ilgili mercilerine şikayet edilmelidir. Zaten bu konuda ilgili bakanlıkların da, bakanların da açıklamaları bu yönde ve gayet nettir.

Site Yöneticisi Hakkında

Aslında hiçbirinizden farkı olmayan bir insanım. Özel yeteneklerim var sayılamaz. Ancak bu siteyi oluşturarak, gündelik hayatta karşılaştığım bazı durumları ve hayatınızda sizin de başınıza gelebilme ihtimali olan konuları bir araya toplamak istedim. Emin olun zamanında ben de bu tip konuları internette çok ama çok aradım...

Site Yöneticisinin tüm yazılarını görüntüle →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir