En İyi, En Kaliteli Antivirüs Programları Hangileri, Sıralaması

En İyi, En Kaliteli Antivirüs Programları Hangileri, Sıralaması

19 Nisan 2020 0 Yazar: Site Yöneticisi

Antivirüs programları adlarından da anlaşıldığı üzere virüslere karşı üretilmiş bir nevi virüs savarlardır. Bir çok kullanıcının yanlış bildiği üzere, antivirüs programları mevcut virüsleri temizlemekten öte bir işe, bir amaca hizmet etmektedirler. Virüsler bilgisayarlarımıza, USB flash diskler gibi taşınabilir diskler gibi ortamlardan bulaşabileceği gibi, aslında en başta bulaşma alanlarından biri de internettir.

Evet internet. Size gönderilen virüs içerikli bir e-posta, virüs içeren bir internet sitesini açmak veya içerisinde virüs bulunan ve sizin de fark etmediğiniz bir programı veya eklentiyi kurmak bilgisayarınıza bu virüslerin bulaşmasına neden olacaktır. Ki çoğu zaman korunmasız bir bilgisayara virüs bulaştıktan sonra, sonradan kurulan bir antivirüs programının tüm dosyaları temizlemesi mümkün olamayabilmektedir. Bu nedenle virüs bulaştıktan sonra değil, virüs bulaşmadan önce tedbir alarak bilgisayarımıza antivirüs programını kurmamız elbette daha güvenli olacaktır.

Virüsler Nasıl Bulaşır?

Virüsler, aslında kimi programcılar/yazılımcılar tarafından üretilmiş kötü amaçlı programcıklardır. Yani küçük çaplı programlardır. Ancak verebildikleri zarar dolayısı ile de her zaman “küçük” olduklarını söylemek maalesef mümkün değildir.

Virüslerin en çok bulaşma noktalarını sıralayacak olur isek;

 1. İnternet
 2. E-Posta
 3. Bilinmeyen kaynaklı veya kırılmış bilgisayar programları
 4. USB Flash Diskler
 5. Taşınabilir disk veya diske sahip aygıtlar (cep telefonu, SD kart, vb…)

Peki Virüsleri Temizlemek mi? Yoksa Engellemek Mi Daha Önemli?

Elbette engellemek. Mevcut antivirüs programlarının, bilindiğinin aksine en büyük avantajlarından biri de budur. Yani bilgisayarınıza daha virüs bulaşmadan ilgili dosyada veya sitede virüsü tespit ederler ve o uygulamayı veya siteyi açmanızı engellerler. İşte bu yüzden sorumuzun cevabı, önceden bilgisayarınızda kaliteli bir antivirüs programının yüklü olması sizi büyük oranda risklerden koruyacaktır.

En Kaliteli Antivirüs Programları Nelerdir?

Uluslararası kabul görmüş bilindik teknoloji platformlarından bir tanesi olan “PCMAG”, The Best Antivirus Protection for 2020 başlıklı araştırma yazısında sırasıyla aşağıdaki virüs programlarını kalitesine, performansına ve virüs bulabilme yani, başarı kriterine göre sıralamıştır.

 1. McAfee
 2. NortonLifeLock
 3. Karpersky
 4. Bitdefender
 5. Trend Micro (Çok eski adı ile Trend Micro PC Clean)
 6. Web Root
 7. Eset Nod32 Antivirüs
 8. Malware Bytes
 9. Sophos Home
 10. F-Secure

İşte Pcmag sitesinin sıralaması bu şekildedir. İlk 10’a giren virüs programlarının birinciden sonuncuya göre kalite ve tavsiye şekil ve sıralaması yukarıdaki şekilde çıkartılmıştır.

Makalenin detayına ve İngilizce versiyonuna aşağıdaki bağlantıdan da ulaşabilirsiniz;
https://www.pcmag.com/picks/the-best-antivirus-protection