El Temizleme Jelleri, Antibakteriyel Jeller Faydaları Zararları

Özellikle içinden geçtiğimiz bu salgın sürecinde el temizleme jelleri ve losyonları bir hayli revaçta. Zira koronavirüs salgını ile tüm dünyanın ilgi odağı haline gelen bir madde oluvermiş durumda bir anda. Peki bu el temizleme jelleri veya diğer adı ile antibakteriyel el temizleme jeller sandığımız kadar masum mu?

Elbette buna evet diyebilmemiz yekten mümkün değil. Zira el temizleme jelleri, sonuç itibari ile kimyasal içerikler. “E tabii ki kimyasal olacak yoksa nasıl…” dediğiniz duyar gibiyiz. Ancak burada bahsini edeceğimiz konu bir güzelleme ve/veya kötüleme yapmak yerine biraz olsun gerçekleri açıklayabilmek olacak. (Zaten bu platformda hep de öyle olmasına gayret ettik/ediyoruz.)

El Temizleme Jellerinin Genel Özellikleri

Antibakteriyel jel olarak piyasada satılan bir çok ürün mevcut. Özellikle yıllardır satışı süren antibakteriyel sabunlar, antibakteriyel losyonlar ve şimdi de elbette antibakteriyel jeller. Bu jelleri kullanmak normal şartlarda “eser” diye tabir edilen gerekli/yeterli miktarlarda kullanılır ise faydası elbette mevcut. Ellerimizdeki bakterileri neredeyse %99,99 oranında öldürüyor ve böylece vücudumuza temas etmelerini, bulaşmalarını engelleyebiliyor.

Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, ellerimizde ve vücudumuzun her yerinde belki sayıcı milyonlarla ifade edilecek olur ise hata olmayan sayıda bakteri bulunmakta. Örnek verecek olur isek, bağırsaklarda sindirimimize yardımcı olan milyonlarca bakteri bir çok besinin parçalanmasına ve buna karşılık vücudumuza zararlı olabilecek pek çok şeyin yine bağırsaklar aracılığı ile vücudumuzdan uzaklaştırılmasına neden oluyor.

Peki, Antibakteriyel Jeller Zararlı mı?

Bağırsaklarımız, midemi, vb… bir çok organımız da yararlı bakteriler bulunabiliyor. Bu bakterilerin elbette zararlı olanları da söz konusu. Zira zaten asıl tehlike bu noktada başlıyor. Herhangi bir organımızda bulunan ve vücudumuzun baş edemeyeceği, yok edemeyeceği veya def edemeyeceği miktarda zararlı bakteri kuşkusuz ki hastalıklara ve hatta (kesinlikle miktarına ve bağışıklığa bağlı olarak) ölümlere yol açabiliyor.

İşte burada asıl sorulması gereken soru belki de şudur; “Ellerimizdeki bütün bakteriler zararlı mı”?

Elbette değil. Yukarıda anlattığımız örnekteki gibi pek çok organımızda ve uzvumuzda bulununan yararlı bakterilerde var. Bu yüzden el temizleme jellerini sürekli ve özellikle “paranoyak bir ruh hali içerisinde” umarsızca sık sık kullanır isek yarardan çok zarar da görebiliyoruz.

Antibakteriye Jellerin Ellerimize Zararları Var mı?

Vücudumuzun tanışması ve çoğu zaman bağışıklık sistemimizin sürekli ayakta kalması için küçük küçük mücadelelere devam etmesi ve ara ara da olsa bu küçük miktardaki zararlı bakterilerle uğraşması da gerekli. Zira bunlar olmadığında aynen, neredeyse hiç mikrop ile tanışmamış tümüyle steril bir ortamda yetişen bir çocuğun belli bir yaştan sonra tanıştığı ilk mikrobun, belki de minimum zararlı olarak tabir edilen bir mikrobun onu öldürebileceği gibi bağışıklık sistemimiz gelişmemiş ve/veya yeterli oranda gelişmemiş ise bu “küçük” mikroplar bize geri dönüşsüz zararlar verebiliyor.

Neden ve Ne Zaman Antibakteriyel Jel Kullanmalıyız?

Özelikle içinden geçtiğimiz süreçteki gibi bir virüs salgını ve özellikle de temas ve tükürük zerrecikleri ile yayılan bir virüs salgını olduğu için, elimizi yıkama imkanımızın olmadığı durumlarda ve mecbur kaldığımızda bu ürünleri kullanmalıyız. Aksi taktirde yukarıda da açıkladığımız gibi, elimizde vücudumuza zararlı gelmeyecek bir takım bakterileri de tümden yok etmiş ve daha da kötüsü ellerimizi kurumaya terk etmiş oluruz.

Elleri Yıkamak Mı Yoksa Antibakteriyel, El Temizleme Jelleri mi?

Özellikle normal bir (nemlendirici içerikli) sabun ile ellerimizi yeterli süre (köpürttükten sonra en az 20 saniye kadar) yıkamak en güzelidir. Çünkü bu tip normal sabunlar ellerimizdeki zararlı bakterileri ve virüslerin su yoluyla atabildiği gibi ellerimizin ve cildimizin ihtiyaç duyduğu yeterli nem oranını da mümkün olduğu oranda sağlayacaktır.

Ancak bu durum mümkün değil ancak ellerimizi dezenfekte etmemiz gerekiyor ise ancak o zaman el temizleme jelleri/antibakteriyel jel kullanabiliriz. Tabi burada da uygulama aynen sabunda olduğu gibi 10-20 sn elleri ovalamak suretiyle ve yeterli miktarda (fazla bol olmayacak şekilde) kullanmak şeklinde olmalıdır.

El Temizliğinin Aşamaları Nelerdir?

Öncelikle yukarıda vurguladığımız gibi el temizliğinin ilk aşaması ve en önemli aşaması elleri yıkamaktır. Ancak yıkamak derken sıradan bir şekilde avuç içerisine sabunu döküp suyla akıp gitmesini sağlamak şeklinde değildir. Önemli olan sabunu ellerinizin her noktasına yaymak ve köpürtmek ve her noktasının köpürdüğüne inandıktan 20 saniye kadar sonra elleri suyun altına tutmaktır.

Doğru El Temizliği Aşamaları

  1. Eller öncelikle suyla güzelce ıslatılır.
  2. Avuç içerisine yeterli miktarsa sabun alınır.
  3. Islak eller musluktan uzaklaştırılarak iyice köpürtülü.
  4. Köpürme yeterince sağlandıktan sonra eller iyice ovuşturularak köpüğün her yana yayılması sağlanır.
  5. Her bir elin üst kısmı diğer elin avuç içi ile iyice ovulur.
  6. Her bir elin parmak aralıkları diğer elin parmakları araya geçirilecek şekilde alttan ve üstten defalarca ovulur.
  7. Mümkün ise el bileklerinden en az 3-4 parmak yukarıya kadar bu sabunlama işlemi diğer el ile ovalanarak uygulanır.
  8. Elimizin ve bileğimizin her yanını sabun köpürdükten sonra en az 20 saniye olacak şekilde ovaladıktan sonra eller musluğun altına tutulur ve tüm köpüklü yerlerin su ile temizlenmesi sağlanır.

Ellerimizi Nemlendirmeli miyiz?

Özellikle kapalı bir ortamda ve diğer kişilerden uzak olduğumuz durumlarda, güç içerisinde çok fazla antibakteriyel jel kullanmış isek ellerimiz kuruyabilir, çatlayabilir ve bütün bunlara bağlı cildimizde yanmalar hissedebiliriz.

Evet, bu gibi durumlarda hijyenimiz kadar ellerimizin kuruluktan çatlamamasına da özen göstermeli ve uygun ortamlarda yine uygun el nemlendiricileri ile ellerimizi normal nem oranına döndürmemiz hem kendimiz, hem de cildimiz için son derece faydalı olacaktır.

Eğer gün içerisinde sürekli dışarıda isek ve sık sık antibakteriyel jel, el temizleme jeli kullanmak durumunda kalıyor isek bu durumda akşamları evimizde yatmadan bir süre önce de ellerimize nemlendirici krem sürerek cildimizin nemlenmesini sağlamak oldukça önemlidir.

Site Yöneticisi Hakkında

Aslında hiçbirinizden farkı olmayan bir insanım. Özel yeteneklerim var sayılamaz. Ancak bu siteyi oluşturarak, gündelik hayatta karşılaştığım bazı durumları ve hayatınızda sizin de başınıza gelebilme ihtimali olan konuları bir araya toplamak istedim. Emin olun zamanında ben de bu tip konuları internette çok ama çok aradım...

Site Yöneticisinin tüm yazılarını görüntüle →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir