Ağır İş, İşe Başlama Sağlık Raporu

Ağır İş, İşe Başlama Sağlık Raporu

19 Ağustos 2019 0 Yazar: Site Yöneticisi

Çalışma hayatımızın belki de en önemli noktalarından biridir bu. Bir işe başlar iken sizden istenecek ve sizin o işe elverişli olup olmadığınıza karar verilecek rapor ve andır.

Normal raporlar herhangi bir aile hekimi veya Kızılay, vb… yerlerden alınabiliyor ise de ağır işlerde çalışmak üzere verilen sağlık raporu bir hayli farklıdır ve teferruatlıdır.

Zira bu raporun içerisinde genelde aşağıdakiler talep edilmektedir; (İş yerlerine göre farklılıklar olabilmektedir)

  • Tam Kan Tahlili (Muhtelif testler istenebilmektedir)
  • Tam İdrar Tahlili
  • Akciğer Grafisi
  • İşitme Testi (Frekans bazlı bile isteyen iş yerleri olabiliyor)
  • Kan Grubu Kartı
  • Göz Testi
  • Tetanos Aşısı (ve/veya yapıldığına dair belge)

Sıkıntı şu ki; Bir çok sağlık kuruluşu bu evrakları sonunda bir rapora dönüştürebilse de dönüştüremese de verebilmektedir. Ancak çoğunda yaşanılan asıl problem, her branşta ilgili raporun altına kaşe ve imza atacak alanında uzman hekimleri bulunduramayabiliyorlar. İşte bu durumda yaptıkları testlerin de bir hükmü kalmıyor. Ve tabii siz de buna rağmen bir ton para ödemiş oluyorsunuz.

Aslında bu gibi durumlara maruz kalmamak için asıl yapılması gereken öncelikle çevrenizde internet üzerinden bir kaç hastane üzerinde araştırma yapmak. Ardından kafanıza yatan hastaneleri arayarak bu minvalde rapor verip veremediklerini sormak.

Peki Ağır İş Kolu Sağlık Raporu Nerelerden Alınabilir?

Özellikle iş yerlerine (Organize Sanayi Bölgeleri, Plaza Bölgeleri, Sanayi Siteleri, vb…) yakın yerlerdeki özel hastanelerin bir çoğu bu tip raporları verebilmektedir. Hem de işlemlerin tümü (kan tahlilleri dahil) 1-2 saati geçmeden. Tabii ücretleri biraz farklı. İstenilen tetkiklere göre 100-150 TL ila 500-600 TL aralarında kalan ücretler talep edilebiliyor.

Peki Ya Devlet Hastaneleri?

Devlette de bu raporları çıkartabilmeniz elbette mümkün. Ancak orada da özellere benzer bir süreç söz konusu görünüyor. Bu yüzden tam teşekküllü devlet hastanelerini tercih edebilir ve girişte danışmadan sorarak bilgi alabilirsiniz.

Tüm işlerinizin rast gitmesi ümidimiz ile…