1 Mayıs İtibari İle 3 Gün Sokağa Çıkma Yasağı

1 Mayıs İtibari İle 3 Gün Sokağa Çıkma Yasağı

28 Nisan 2020 0 Yazar: Site Yöneticisi

Geçen haftadan bu yana beklenen haberler arasında bir mayısta sokağa çıkma yasağı ilan edilip edilmeyeceği konusu güncelliğini koruyor idi.

Bilindiği gibi 1 Mayıs – İşçi Bayramı olarak tüm dünyada yüz yılı aşkın süredir kutlanıyordu. Ayrıca ülkemizde de yıllar önce alınan karar ile 1 Mayıs resmi tatil olarak ilan edilmişti ve bu tarihte insanlar alanlarda ve meydanlarda 1 Mayısı kutluyorlardı.

Ancak bu 1 Mayıs diğerlerinden biraz daha sönük geçecek gibi görünmekte. Zira ülkemizde ve tüm dünyada ilan edilen pandemi sebebi ile bir süredir hükümet özellikle hafta sonlarında ve tatillerde pandeminin yayılmasını azaltma önlemleri gerekçesi ile sokağa çıkma yasağı ilan ediyor idi.

Dün bu konuda beklenen haber de geldi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplantı sonrası açıklamalarında 1-2 ve 3 Mayıs tarihleri için sokağa çıkma yasağı kararının alındığı açıklandı.

Bu yasak kapsamında yine daha önceki haftalardaki sokağa çıkma yasaklarında olduğu şekilde zaruri ihtiyaç olarak ekmek, su ve acil tüketim malzemelerinin üretimi ve satışı serbest olacak. Ancak özellikle 2 ve 3 mayıs tarihleri geneli kapsayacağı için bu tarihlerde marketler ve bakkallar da açık olmayacak. Olabilenler ise sadece ekmek, su ve gazete satışında bulunabilecekler.

Yasak Ne Zaman Başlıyor ve Ne Zaman Sona Erecek?

30 Nisanı 1 Mayısa bağlayan gece 00:00 itibari ile başlayacak olan sokağa çıkma yasağın, yine 3 Mayısı 4 Mayısa bağlayan gece saat 00:00 itibari ile son bulacağı belirtildi.